Specificaties van de Toyota Prius Hybrid-accu: spanning en NiMH-architectuur per generatie

Een specificatiegerichte handleiding voor de accuspanning, NiMH-cel- en modulearchitectuur en generatieverschillen van de Toyota Prius hybride accu, waarmee distributeurs en reparatiewerkplaatsen het juiste vervangende hoogspanningspakket kunnen vinden op basis van de compatibiliteit in plaats van op basis van merkclaims.

Als u een bron of monteer Toyota Prius hybride accu, De allerbelangrijkste regel is simpel: zorg ervoor dat het accupakket qua spanning, chemische samenstelling, aantal modules en fysieke behuizing overeenkomt met het originele pakket, en niet alleen qua modelnaam. Toyota heeft in de Prius-reeks verschillende hoogspanningsarchitecturen (HV) gebruikt, van een eerste generatie pakket van 273,6 V tot het ontwerp van 201,6 V dat kenmerkend was voor de modellen van 2004-2015, en latere pakketten met een spanning van 207,2 V of 222 V. Een verkeerde keuze leidt tot foutcodes, een slechte pasvorm en retourzendingen. Deze handleiding legt de belangrijke specificaties uit, zodat internationale kopers, distributeurs en reparateurs een vervangend NiMH-accupakket correct kunnen identificeren en vergelijken.

Belangrijkste conclusies

  • De Prius HV (tractie)accu is een nikkel-metaalhydride (NiMH) accupakket, opgebouwd uit in serie geschakelde 7,2V modules, die elk bestaan uit zes prismatische 1,2V cellen.
  • De Prius vanaf 2004 (generatie 2/3) gebruikt een accupakket van 201,6 V met 28 modules (168 cellen); de NHW11 uit 2001-2003 gebruikte een hoger accupakket van 273,6 V met 38 modules (228 cellen).
  • In de documentatie voor latere Prius-modellen (Gen 4/Gen 5) met NiMH-accu's wordt een nominale hoogspanning van 207,2V of 222V vermeld, afhankelijk van de variant.
  • De Prius v deelt de 201,6V-architectuur met 28 modules uit zijn tijd, maar gebruikt andere module- en pakketafmetingen.
  • Controleer altijd de spanning, het aantal modules/cellen, de chemische samenstelling en de fysieke behuizing aan de hand van het exacte modeljaar, de uitvoering en de chassiscode voordat u bestelt.

Hoe Hybrid Synergy Drive de HV (tractie)batterij gebruikt

De Prius maakt gebruik van Toyota's Hybrid Synergy Drive, een hybride systeem met vermogenssplitsing waarbij een benzinemotor en een of meer elektromotoren/generatoren samenwerken. De hoogspanningsaccu – vaak de HV-accu, tractieaccu of hybride accupakket genoemd – slaat de elektrische energie op en levert deze aan de elektromotoren/generatoren. Deze energie wordt gebruikt om de wielen aan te drijven, de benzinemotor te ondersteunen en energie terug te winnen tijdens het remmen.

In tegenstelling tot de kleine 12V-hulpaccu die de computers, verlichting en accessoires van stroom voorziet, is de hoogspanningsaccu een tractieaccu: deze levert de hoge spanning die nodig is om de auto te laten rijden. Bij de Prius wordt deze energie beheerd door het hybride besturingssysteem en wordt de gelijkspanning van het accupakket verhoogd door de omvormer/converter voor de motor-generatoren. Bij latere Prius-modellen beschrijft de technische documentatie van Toyota een nominale hoogspanningsaccuspanning van 222,0V of 207,2V, die wordt verhoogd tot maximaal 600V voor het motor-generatorsysteem.

Basisprincipes van NiMH-chemie: cellen, modules en spanning op pakketniveau.

De meeste Prius HV-accu's zijn nikkel-metaalhydride (NiMH). Als je begrijpt hoe het accupakket van cel tot cel is opgebouwd, wordt het vergelijken van verschillende onderdelen veel eenvoudiger.

  • Cel: De kleinste eenheid is een prismatische NiMH-cel met een nominale spanning van 1,2 V.
  • Module: Zes 1,2V-cellen in serie geschakeld, wat een nominale modulespanning van 7,2V oplevert. Een typische modulecapaciteit bedraagt ongeveer 6,5Ah. Deze prismatische NiMH-modules werden in het verleden door Panasonic aan Toyota geleverd, zoals gedocumenteerd in een onafhankelijk onderzoek. Thermische evaluatie van het Prius-accupakket.
  • Pakket: Meerdere modules zijn in serie geschakeld binnen een behuizing, waardoor de volledige spanning van het pakket wordt opgewekt.

De berekening is dus voorspelbaar: 28 modules × 7,2V ≈ 201,6V, terwijl 38 modules × 7,2V ≈ 273,6V. Elke module is een afgesloten, lekvrije behuizing. In het trainingsmateriaal van Toyota Hybrid staat vermeld dat de elektrodeplaten zijn gemaakt van een poreuze nikkel- en metaalhydridelegering, met een alkalische elektrolyt (een mengsel van kalium- en natriumhydroxide) die in de celplaten is geabsorbeerd, waardoor er normaal gesproken geen lekkage optreedt, zelfs niet bij een botsing.

Spanning en architectuur per generatie

De belangrijkste specificatieverschillen hangen samen met de verschillende Prius-generaties. Gebruik de chassiscode als uitgangspunt, want "Prius" alleen is niet specifiek genoeg voor de herkomst.

2001–2003 Prius (eerste generatie, NHW11)

De eerste generatie Prius HV-accu gebruikte 38 NiMH-modules verdeeld over twee houders, wat neerkomt op 228 afzonderlijke cellen van 1,2 V, voor een nominale pakketspanning van 273,6 V, zoals gedocumenteerd in onafhankelijke bronnen. Trainingsmateriaal voor het Toyota hybride systeem Samengesteld voor technici. Deze versie is aanzienlijk hoger dan de latere versies en is een veelvoorkomende bron van verwarring. Daarom mag een auto van vóór 2004 nooit worden vergeleken met een later 201.6V-ontwerp.

Prius 2004–2015 (Generatie 2 NHW20 en Generatie 3 ZVW30)

Dit is het tijdperk waarin de vraag naar hybride Prius-accu's enorm toeneemt, met name voor de carrosserievarianten "Prius 20" en "Prius 30" waar veel kopers naar op zoek zijn. Het Gen 2/3 HV-accupakket bestaat uit 28 in serie geschakelde NiMH-modules, elk met een nominale spanning van 7,2 V, voor een totale pakketspanning van ongeveer 201,6 V (168 cellen). Elke module is een afgesloten, lekvrije behuizing. Toyota's eigen demontagedocument van de derde generatie Prius Dit bevestigt de architectuur van de 28-module, 201,6V serie. Een accu voor een Prius uit 2013 (Generatie 3) heeft dezelfde basis 201,6V/28-module NiMH-architectuur als het eerdere Gen 2-pakket, hoewel de details van de behuizing en de connectoren per modeljaar verschillen. Kopers die op zoek zijn naar deze gangbare accu's kunnen de betreffende documentatie raadplegen. PRIUS categorie om een onderdeel te koppelen aan de beschikbare chassiscode.

Latere generaties (Gen 4/Gen 5) Prius NiMH-accu's

Bij latere Prius-generaties stapte Toyota over op accupakketten die in de technische documentatie worden beschreven met een nominale spanning van 207,2V DC of 222,0V DC, afhankelijk van de variant; de Prius uit 2023 (MXH61), algemeen bekend als de vijfde generatie, is een voorbeeld dat wordt behandeld in de officiële demontagedocumentatie van Toyota. Een onafhankelijke benchmarkwebsite voor hybride/elektrische voertuigen merkt op dat de nominale spanning van het NiMH-accupakket van de Prius HEV is gestegen van 207,2V naar 222V, terwijl de celcapaciteit gelijk is gebleven. Dit kunt u controleren in de Overzicht van de benchmark voor Toyota-accu's. De praktische conclusie voor kopers: een latere Prius is niet automatisch een 201.6V-model, dus controleer de exacte variant voordat u bestelt.

Specificaties van de hybride Prius V-accu

De Prius v (de grotere stationwagenvariant) wordt vaak verkeerd begrepen omdat kopers aannemen dat deze een uniek accupakket met een hogere capaciteit gebruikt. In werkelijkheid gebruikt de Prius v HV-accu uit die tijd dezelfde 201,6V NiMH-architectuur met 28 modules als de standaard Prius, zoals bevestigd door Toyota. Prius v demontagedocument. Het belangrijkste verschil is fysiek: de Prius v gebruikt andere module- en accupakketafmetingen die zijn afgestemd op de carrosserie. Hoewel de elektrische specificaties (spanning, chemische samenstelling, aantal modules) hetzelfde zijn, zijn een Prius v-accu en een standaard Prius-accupakket niet zomaar uitwisselbaar op basis van de pasvorm. Controleer altijd de behuizing, de bevestigingspunten en de aansluiting.

Fysieke specificaties en behuizingsontwerp

Een elektrische overeenkomst is noodzakelijk, maar niet voldoende. Twee modules kunnen weliswaar dezelfde 201,6V en 28 modules bevatten, maar toch verschillen in:

  • Module- en verpakkingsafmetingen — lengte, breedte en stapelhoogte.
  • Behuizing en montage — bevestigingsbeugels, aansluitingen van de koelkanalen en hoe het pakket in de carrosserie is geplaatst (achter of onder de achterbank).
  • Aansluiting en busbar-indeling — oriëntatie- en eindposities.
  • Koeling — Het NiMH-pakket wordt luchtgekoeld, dus de aansluitingen van de luchtkanalen en de ventilator moeten op elkaar aansluiten.
  • Gewicht — relevant voor documentatie met betrekking tot vracht, behandeling en gevaarlijke goederen.

Omdat NiMH-tractiebatterijen, afhankelijk van de transportwijze en het rechtsgebied, onder de regelgeving voor gevaarlijke goederen kunnen vallen, hebben fysieke details en etiketteringsinformatie niet alleen invloed op de compatibiliteit, maar ook op de grensoverschrijdende logistiek. Distributeurs dienen de volledige afmetingen en het gewicht vast te leggen voordat zij een zending accepteren.

NiMH versus Li-ion in het hele Prius-gamma

Niet elke Prius-variant gebruikt dezelfde accutechnologie. De gangbare hybride Prius-modellen die hierboven zijn beschreven, gebruiken nikkel-metaalhydride (NiMH)-accu's, een beproefde technologie die gewaardeerd wordt om zijn duurzaamheid en thermische stabiliteit. Sommige Prius-varianten en plug-in hybrides gebruiken in plaats daarvan lithium-ion (Li-ion) accu's. De twee technologieën zijn niet uitwisselbaar: ze verschillen in celspanning, aansturingselektronica en fysieke vorm. Wanneer een koper vraagt naar het "type Prius-accu", hangt het juiste antwoord altijd af van het specifieke modeljaar, de uitvoering en de chassiscode. Controleer of het om NiMH of Li-ion gaat voordat u een offerte maakt of iets verzendt, en vergelijk de volledige specificaties. Productassortiment hybride accu's in vergelijking met de exacte configuratie waarnaar u op zoek bent.

Tekenen van degradatie en waarom specificaties belangrijk zijn voor diagnostiek.

Een verslechterend NiMH-accupakket in een Prius vertoont doorgaans een verminderde bruikbare capaciteit, een laadstatusindicator die snel schommelt tussen hoog en laag, vaker starten van de motor, een merkbaar slechter brandstofverbruik en uiteindelijk een waarschuwingslampje voor het hybridesysteem met een opgeslagen foutcode. Deze symptomen wijzen meestal op een onbalans in de cellen of modules, waarbij zwakkere modules de hele serie naar beneden trekken.

Dit is precies waarom de bovenstaande specificaties zo belangrijk zijn voor servicewerkzaamheden. Om een accupakket te diagnosticeren, moet men de verwachte spanning per module (nominaal 7,2 V), het aantal modules in de string en de correcte totale accuspanning voor die generatie kennen. Een technicus die de gemeten modulespanningen vergelijkt met de referentiewaarde van 7,2 V kan zwakke modules lokaliseren, maar alleen als hij of zij de architectuur kent waarmee gewerkt wordt. Werkzaamheden aan hoogspanning moeten altijd worden uitgevoerd door getraind personeel: de servicestekker (servicegreep) moet worden verwijderd en het systeem moet spanningsloos worden gemaakt. Daarnaast moeten geïsoleerde handschoenen en geschikte persoonlijke beschermingsmiddelen worden gebruikt, conform de uitschakelprocedures van Toyota voor demontagehandleidingen. Consistente, gedocumenteerde tests staan centraal in onze werkwijze. OKACC kwaliteitsborging proces, waarin wordt vastgelegd hoe pakketten worden gecontroleerd voordat ze worden verzonden.

Checklist voor inkoop: wat B2B-kopers moeten controleren

Controleer voordat u een bestelling plaatst voor een vervangende hybride accu voor uw Prius of alle onderstaande gegevens overeenkomen met het exacte voertuig:

  • VIN / chassiscode — NHW11, NHW20, ZVW30, Prius v (ZVW40/41) of latere ZVW5x, en niet alleen de modelnaam.
  • Pakketspanning — 273,6V, 201,6V, 207,2V of 222V, afhankelijk van de generatie en variant.
  • Module en celtelling — 28 modules/168 cellen voor Gen 2/3; 38 modules/228 cellen voor NHW11.
  • Scheikunde — NiMH versus Li-ion, bevestigd voor die specifieke uitvoering. Houd er rekening mee dat sommige latere ZVW5x-varianten een 201,6V NiMH-accu behielden, terwijl andere Li-ion-accu's gebruikten. Verificatie op variantniveau is daarom essentieel.
  • Fysieke geschiktheid — module- en pakketafmetingen, behuizing, montage en connectoren (cruciaal voor Prius v).
  • Koelinterface — Compatibiliteit van luchtkanalen en ventilatoren.
  • Logistiek — gewicht en documentatie betreffende gevaarlijke goederen voor export.

OKACC levert Nieuwe NiMH hybride accu volgens OEM-specificaties ter vervanging Pakketten – gloednieuw, nooit gereviseerd of opgeknapt – ontworpen om te voldoen aan de originele elektrische en montage-specificaties voor de betreffende Prius-modellen. Voor modelspecifieke bevestiging, Vraag een technische offerte aan met het chassisnummer en de chassiscode bij de hand.

Veelgestelde vragen

Wat is de spanning van een Toyota Prius hybride accu?

Het hangt af van de generatie. De Prius van 2004-2015 (generatie 2/3) gebruikt een NiMH-accu met een nominale spanning van 201,6 V. De NHW11 van 2001-2003 gebruikte 273,6 V. In de documentatie van latere Prius-modellen (generatie 4/5) wordt een spanning van 207,2 V of 222 V vermeld, afhankelijk van de variant.

Hoeveel cellen en modules bevat een accupakket van een Prius?

Het accupakket van de Gen 2/3 Prius heeft 28 modules van elk 7,2V, opgebouwd uit in totaal 168 prismatische cellen van 1,2V. Het eerste generatie NHW11-accupakket gebruikte 38 modules en 228 cellen.

Welk type accu gebruikt de Prius, NiMH of Li-ion?

De gangbare HEV Prius-modellen die hier worden besproken, gebruiken nikkel-metaalhydride (NiMH). Sommige plug-in hybrides en latere varianten gebruiken lithium-ion. De juiste accutechnologie is altijd afhankelijk van het specifieke modeljaar, de uitvoering en de chassiscode, dus controleer dit voordat u bestelt.

Is de accu van de Prius v hetzelfde als een standaard Prius-accu?

Elektrisch gezien deelt de Prius v uit die tijd de 201,6V, 28-module NiMH-architectuur. Fysiek verschilt hij echter: Toyota gebruikte andere module- en accupakketafmetingen voor de carrosserie van de Prius v, waardoor de accupakketten niet zomaar op basis van de pasvorm uitwisselbaar zijn.

Welke spanning moet elke accumodule van een Prius aangeven?

Elke NiMH-module heeft een nominale spanning van 7,2 V en is opgebouwd uit zes 1,2 V-cellen in serie. Technici vergelijken de gemeten modulespanningen met deze referentiewaarde om zwakke modules te identificeren, maar testen op hoge spanning mogen alleen worden uitgevoerd door getraind personeel met behulp van de juiste uitschakelprocedure en beschermende kleding.

Gebruikt een Prius uit 2013 dezelfde accu als een Prius van de tweede generatie?

Zowel de tweede generatie (NHW20) als de derde generatie (ZVW30, die van toepassing is op auto's uit 2013) delen het 201,6V, 28-module NiMH-ontwerp, maar de behuizing, connector en details per modeljaar verschillen. Controleer dit aan de hand van de chassiscode en de fysieke pasvorm, niet alleen op het bouwjaar.

Hoe kan ik controleren of ik het juiste vervangingspakket voor mijn voertuig heb?

Vergelijk de spanning, het aantal modules en cellen, de chemische samenstelling en de fysieke behuizing met het exacte VIN-nummer en de chassiscode om het juiste nieuwe, OEM-gecertificeerde vervangingspakket te selecteren. Als u twijfelt, neem contact op met OKACC met de voertuiggegevens ter bevestiging van de aanvraag.

Conclusie: zorg ervoor dat de spanning en architectuur overeenkomen met de OEM-specificaties.

Het kiezen van de juiste hybride accu voor uw Prius is een kwestie van specificaties, niet van merknaam. De doorslaggevende factoren zijn de accuspanning, het aantal NiMH-modules en -cellen, de chemische samenstelling en de fysieke pasvorm – factoren die per generatie en in sommige gevallen per variant verschillen. Een 201,6V Gen 2/3-accu, een 273,6V NHW11-accu en een latere 207,2V/222V-accu zijn totaal verschillend, en een Prius v deelt de elektrische specificaties, maar niet de afmetingen, met de standaardversie. Controleer elke regel aan de hand van de exacte chassiscode, zodat uw vervangende NiMH-accu's passen, communiceren en presteren zoals het hybridesysteem verwacht.